Braden River High School District Convention Awards
2019-2020 Club Awards
FLOF Recipient Early Bird Dues Banner Patch Governor's Project Banner Patch Trick or Treat for UNICEF Banner Patch Governor’s Citation – average of 30 hours per member Major Emphasis Project – 1st In State for Dance Marathon at BRHS, Sage Arnish and Bryanna Mansi, goes on to compete at International Convention in July. 2019-2020 Individual Awards Distinguished Club President – Gabriel McDerment Distinguished Club Vice President – Ashley Zeitz Pride Report Submissions – Lily Naylor Distinguished Club Members – served at least 75 hours in one Key Club year. Sage Arnish 85.5 Emily Byrd 89.5 Melissa Goana 90.5 Jesenia Haslem 85.0 Brenden Lam 100.5 Bryanna Mansi 94.5 Gabriel McDerment 97.0 Lilyanah Naylor 76.0 Khushi Patel 100.5 Carson Scher 81.0 Jenna Sun 79.0 Ashley Zeitz 121.0 Governor’s Project Members – Served at least 25 hours toward the Key Club Governor’s Project for 2019-2020 Almari Acosta 42.0 Mary Adkins 29.5 Maleek Allen 59.0 Gillian Austin 47.5 Mikaela Barton 34.0 Dominic Berardi 54.0 Mia Breiing 44.5 Alexandrea Brown 39.0 Gianna Caso 30.5 Morgan Christiansen 55.0 Danielle Clark 46.5 Marc Dalmau 48.5 Maya Dreyfus 27.5 Amanda Estling 37.5 Hannah Ferguson 27.5 Isabella Ferrito 52.5 Johnnie Ferrito 54.0 John Fogarty 64.5 Rachel Gadonniex 71.5 Kaylen Greenleaf 41.0 Morgan Hart 34.5 Kali Henre 40.5 Keara Henre 40.5 Isabella Hernandez 56.5 Grant Hill 46.0 Natalie Hood 64.5 Bailey Jenkins 60.0 Tuleen Jibril 37.5 Pavel Kioutchoukov 35.0 Russell Kramer 51.0 Mekenzie Kratzert 62.5 Amelia Linsberg 53.5 Rosemarie Lubben 44.0 Michelle Mai 63.0 Jaden Manfredi 54.0 Curran McDerment 48.5 Jaylee McNeal 54.5 Sebastian Mejia 51.0 Alexis Myers 38.5 Hannah O'Neill 44.5 Khanjan Parikh 31.5 Nand Patel 36.5 Seth Pisani 27.5 Gabriella Ramirez 33.5 Mathias Ramirez 31.5 Alexander Riggs 32.0 Niah Schrock 56.0 Christian Solorzano 43.0 Victoria Somaroo 60.5 Alexadra Stoilova 56.0 Johnathan Taylor 35.0 Bianca Thomas 40.5 Stephanie Torres 35.5 Phung Tran 61.5 Jillan Turner 26.0 Ashley Weaver 44.5 Emily Wilcox 39.5 2018-2019
Individual Awards Malcolm Lewis Scholarship – Kat Polaski - The Malcolm Lewis Scholarship for Leadership and Service is awarded to one person in the district who embodies the ideals of Malcolm Lewis, the 1st Key Club International President Distinguished President - Kat Polaski, top 5% of President in the district Distinguished Secretary – Amanda Hernandez, top 5% of Secretaries in the district Emilio Gugliuzza Award – Raised $1000 for the Eliminate Project – Abby Daunt, Lt. Governor, Division 17 Robert F. Lucas Outstanding Lt. Governor - Abby Daunt Distinguished Member – served over 75 hours in the 2018-2019 KC year Britney Guerra – 327.5 hours Gabby Griffin – 199.5 hours Kat Polaski – 183 hours Amanda Hernandez – 179 hours Abigail Klaban – 167.5 hours Brianna Fogarty – 153 hours Gabriel McDerment – 147 hours Kendall Gardner – 124.5 hours Logan Fairchild – 123.5 hours Kaitlyn Scirica – 115.5 hours Drake Hogan – 111.5 hours Alli Bloski – 101.5 hours Grace Hill – 99 hours Emily Byrd – 97 hours Nathan Thomas – 95.5 hours Karissa Bolle – 94.5 hours John Fogarty – 93.5 hours Ashley Zeitz – 90.5 hours Lily Naylor – 86 hours Brendon Stough – 84 hours Abby Daunt – 83.5 hours Wahid Jibril – 83 hours Katie Kramer – 81.5 hours Ahmad Ibsais – 80.5 hours Amelia Linsberg – 80 hours Courtney Gape – 79 hours Esha Shah – 78 hours Sarah Farmer – 76.5 hours Melissa Gaona – 76 hours Katie Stager – 76 hours Josh Brunner – 75.5 hours Michelle Mai – 75 hours Bryanna Mansi – 75 hours Gina Lovelace – 75 hours Governor’s Project Member – served over 25 hours toward the Governor’s Project, KEYS to Educate, in the 2018-2019 KC year- Gabby Griffin, Brendan Lam, Katie Stager, Indira Cartaya, Melissa Gaona, Esha Shah, Sonymelis Ramos Tosado, Jaden Manfredi, Amanda Hernandez Club Awards Distinguished Club Diamond Level – Recognized in the top 3 clubs in the district! Service Award – 1st Place – 90.83 hours of service per member in the 2018-2019 KC year (second place earned 58 hours per member) Major Emphasis Project Award – 1st Place – submitted by Gabriel McDerment for Dance Marathon. This award will go on to the International Convention in July and represent the Florida District. Single Service Award – 2nd Place – submitted by Bryanna Mansi for Socks of Love Governor’s Citation – earning 30 hours of service per member in the 2018-2019 KC year Governor’s Project Banner Patch Early Bird Dues Banner Patch Trick of Treat for UNICEF Banner Patch Florida Opportunity Fund Banner Patch 2017-2018
2016-2017
2015-2016
2014-2015
|
|
2013-2014
- Early Bird Dues Banner Patch
- Trick of Treat for UNICEF Banner Patch
- K-Family Ties Banner Patch - one of only 17 schools in the state
- Governor's Project Banner Patch -one of only 14 schools in the state
- Governor's Project Distinguished Member - served at least 25 hours for the Governor's Service Project:
- Rachel Arcuri, Katie Goins, Taylor Haddad, Alexa Hafley, Caroline Imiolek, Alex Jock, Michelle McFall, Tim McGonegal
- Ella Melzer, Nashalye Nazario, Kristen Toomey, Valentina Velasco, Sarah Weiss
- Pride Report Submission Award:
- Secretaries Stephanie Hayes and Valentina Velasco
- Secretaries Stephanie Hayes and Valentina Velasco
- Oratory Contest - David Espinal - Top 12 in the State.
- Distinguished Member - served at least 75 hours of community service from March 2013-February 2014 - only 100 students in the state!
- Rachel Arcuri - 100.5 hours, Alexa Burczak - 124 hours, Chelsea Cardozo - 84.5 hours, Alondra Corona - 83.5 hours
- Quinn Daubert - 126.5 hours, Molly Daunt - 105.5 hours, David Espinal - 90 hours, Alena Garlington - 78 hours
- Danielle Gray - 112 hours, Taylor Haddad - 99 hours, Stephanie Hayes - 153 hours, Caroline Imiolek - 105 hours
- Alex Jock - 101.5 hours, Peyton Jones - 142.5 hours, Claudia Lam - 75 hours, Natalie Marshall - 104.5 hours
- MIchelle McFall - 150.5 hours, Tim McGonegal - 184.5 hours, Ella Melzer - 136 hours, Gabriela Perez - 109.5 hours
- LuAnn Seng - 152 hours, Tayler Shreve - 167.5 hours, Lorenzo Tabares - 108 hours, Kristen Toomey - 149.5 hours
- Mona Vachhani - 87.5 hours, Valentina Velasco - 175.5 hours, Sarah Weiss - 115 hours
- Rachel Arcuri - 100.5 hours, Alexa Burczak - 124 hours, Chelsea Cardozo - 84.5 hours, Alondra Corona - 83.5 hours
- Distinguished Board of Directors Awards:
- Distinguished Club Vice President - Sarah Weiss - one of only 12 in the state
- Distinguished Club President - Tayler Shreve - one of only 23 in the state
- Distinguished Club Vice President - Sarah Weiss - one of only 12 in the state
- 1st Place - Single Service Award - best service project in state:
- Volleyball Tournament for Eliminate chaired by LuAnn Seng
- Volleyball Tournament for Eliminate chaired by LuAnn Seng
- UNICEF/ELIMINATE Fundraising Award - 1st place in state with an average of $77.23 raised for Eliminate!
- This was an average of $30 more than any other club in the state!
- This was an average of $30 more than any other club in the state!
- Governor's Citation - given to a club with at least 30 service hours per member - given to only 15 clubs in the state
- 1st Place - Service Award - highest average of service hours per member with an average of 89.12 service hours per member.
- Distinguished Club Diamond Level - Top 3 Club in the State!
2012-2013
_ Club Awards
~Early Bird Dues Banner Patch
~UNICEF/ELIMINATE Fundraising Award
~Club Membership Growth
~Governor’s Project Banner Patch
~Distinguished Club – Diamond Level – given to the top 6 clubs in the State!
~Finalist for state Club of the Year
Distinguished Board of Directors Awards and More!
~Pride Report Submission Award – Tayler Shreve, Secretary
~Distinguished Club Secretary – Tayler Shreve, 1 of only 21 in the State.
~Distinguished Club Vice President – Nicole Dalsania, 1 of only 15 in the State.
~Distinguished Club Class Director – Kristen Toomey and Carolyn Howard, 2 of only 11 in the State
~Distinguished Club President – Stephanie Gray, 1 of only 20 in the State
~Distinguished Member – (earning over 75 hours of service in one year):
~Tayler Shreve – Congratulations on a great campaign for Florida District (state) Secretary. She has been traveling across the state campaigning for four months and gave many speeches and press conferences this past weekend. It was a well fought campaign, though unsuccessful. She represented the club and the school amazingly. Her campaign team also worked hard and consisted of Tim McGonegal, Nic Arlandson, Carolyn Howard, and Sarah Weiss.
~Early Bird Dues Banner Patch
~UNICEF/ELIMINATE Fundraising Award
~Club Membership Growth
~Governor’s Project Banner Patch
~Distinguished Club – Diamond Level – given to the top 6 clubs in the State!
~Finalist for state Club of the Year
Distinguished Board of Directors Awards and More!
~Pride Report Submission Award – Tayler Shreve, Secretary
~Distinguished Club Secretary – Tayler Shreve, 1 of only 21 in the State.
~Distinguished Club Vice President – Nicole Dalsania, 1 of only 15 in the State.
~Distinguished Club Class Director – Kristen Toomey and Carolyn Howard, 2 of only 11 in the State
~Distinguished Club President – Stephanie Gray, 1 of only 20 in the State
~Distinguished Member – (earning over 75 hours of service in one year):
- Rachel Arcuri, Krystan Betts, Michelle Cadorette, Nicole Dalsania,
- Casey Davis, Stephanie Gray, Stephanie Hayes, Evan Johnson,
- Wendy Laza, Tim McGonegal, Gabriela Perez, Justin Puthusserial,
- Tayler Shreve, Kristen Toomey, Mona Vachhani, Brianne Wallace
~Tayler Shreve – Congratulations on a great campaign for Florida District (state) Secretary. She has been traveling across the state campaigning for four months and gave many speeches and press conferences this past weekend. It was a well fought campaign, though unsuccessful. She represented the club and the school amazingly. Her campaign team also worked hard and consisted of Tim McGonegal, Nic Arlandson, Carolyn Howard, and Sarah Weiss.
2011-2012
~Early Bird Dues Banner Patch
~UNICEF/Eliminate Banner Patch
~Governor's Project Banner Patch
~K-Family Ties Banner Patch
~Pride Report Submission Award - Alexia Fernandez
~Florida Opportunity Fund - FLOF recognition
~Governor's Citation (1 of only 25 clubs in the state - for earning at least 50 hours of service per member in this year)
~Distinguished Club (1 of only 6 in the state - for overall performance in club administration, membership and
leadership development, K Family involvement, fundraising, and service hours)
~Club of the Year finalist
~2nd place for Service Award - 2nd most hours per member
~3rd Place Single Service Award - for overall service project - for the Sandbox Volleyball Tournament
chaired/founded by Marc Medina
~2nd Club Project Display - for Sandbox Volleyball Tournament - created by Krystal Martinez
Distinguished Board of Directors and Members Awards:
~Krystal Martinez: Distinguished Club President (one of only 27 in the state)
~Krystal Martinez G.Harold Martin: Outstanding Club President (one of only four in the state)
~Krystal Martinez G. Harold Martin: Most Outstanding Club President Scholarship $1000.00 THE BEST IN THE STATE!
~27 total Distinguished Members - for earning at least 75 Key Club Hours in the year
Nicole Dalsania - 110 Stephanie Gray - 144 Wendy Laza - 108 Krystal Martinez - 125
Marc Medina - 189 Mona Vachhani - 120 Justin Puthusseril - 90 Danielle Sewell - 98
Tayler Shreve - 91 Peyton Weigel-Kersey -102 Rachel Arcuri - 75 Krystan Betts - 75
Michelle Cadorette - 78 Marissa Davidson - 75 Alexia Fernandez -75 Aidee Galicia - 75
Dalina Ho - 75 Carolyn Howard - 75 Natalie Marshall - 75 Melissa McFall - 78
Megan Melzer - 76 Taylor Myers - 75 Selina Patel - 75 Jordan Paxton - 75 Tee PhungLam - 75
Mackenzie Straley - 75 Skylar Veltri - 75
~UNICEF/Eliminate Banner Patch
~Governor's Project Banner Patch
~K-Family Ties Banner Patch
~Pride Report Submission Award - Alexia Fernandez
~Florida Opportunity Fund - FLOF recognition
~Governor's Citation (1 of only 25 clubs in the state - for earning at least 50 hours of service per member in this year)
~Distinguished Club (1 of only 6 in the state - for overall performance in club administration, membership and
leadership development, K Family involvement, fundraising, and service hours)
~Club of the Year finalist
~2nd place for Service Award - 2nd most hours per member
~3rd Place Single Service Award - for overall service project - for the Sandbox Volleyball Tournament
chaired/founded by Marc Medina
~2nd Club Project Display - for Sandbox Volleyball Tournament - created by Krystal Martinez
Distinguished Board of Directors and Members Awards:
~Krystal Martinez: Distinguished Club President (one of only 27 in the state)
~Krystal Martinez G.Harold Martin: Outstanding Club President (one of only four in the state)
~Krystal Martinez G. Harold Martin: Most Outstanding Club President Scholarship $1000.00 THE BEST IN THE STATE!
~27 total Distinguished Members - for earning at least 75 Key Club Hours in the year
Nicole Dalsania - 110 Stephanie Gray - 144 Wendy Laza - 108 Krystal Martinez - 125
Marc Medina - 189 Mona Vachhani - 120 Justin Puthusseril - 90 Danielle Sewell - 98
Tayler Shreve - 91 Peyton Weigel-Kersey -102 Rachel Arcuri - 75 Krystan Betts - 75
Michelle Cadorette - 78 Marissa Davidson - 75 Alexia Fernandez -75 Aidee Galicia - 75
Dalina Ho - 75 Carolyn Howard - 75 Natalie Marshall - 75 Melissa McFall - 78
Megan Melzer - 76 Taylor Myers - 75 Selina Patel - 75 Jordan Paxton - 75 Tee PhungLam - 75
Mackenzie Straley - 75 Skylar Veltri - 75
2010-2011
~Early Bird Dues Banner Patch
~Club Membership Growth Banner Patch
~Pride Report Submission Award, Casey Porter-Odell, Secretary
~Souper Bowl of Service Banner Patch
~Governor's Project Banner Patch
~Distinguished President-Sonya Vachhani
~Club Membership Growth Banner Patch
~Pride Report Submission Award, Casey Porter-Odell, Secretary
~Souper Bowl of Service Banner Patch
~Governor's Project Banner Patch
~Distinguished President-Sonya Vachhani
2009-2010
~Early Bird Dues Banner Patch
~Club Membership Growth Banner Patch
~Pride Report Submission Award
~Governor's Project Banner Patch
~Talent Show Finalist - Jessica Hong
~Distinguished Club President - Samantha Schneider
~Distinguished Club Vice President - Kimberly Legaspi
~Distinguished Club Secretary - Tori Golemo
~G.Harold Martin Outstanding Club President - Samantha Schneider - one of only 5 in the state
~Distinguished Member - Hannah Pogue
~Outstanding Faculty Advisor - Ms. McNally
~Club Membership Growth Banner Patch
~Pride Report Submission Award
~Governor's Project Banner Patch
~Talent Show Finalist - Jessica Hong
~Distinguished Club President - Samantha Schneider
~Distinguished Club Vice President - Kimberly Legaspi
~Distinguished Club Secretary - Tori Golemo
~G.Harold Martin Outstanding Club President - Samantha Schneider - one of only 5 in the state
~Distinguished Member - Hannah Pogue
~Outstanding Faculty Advisor - Ms. McNally
2008-2009
~Early Bird Dues Banner Patch
~Club Membership Growth Banner Patch
~Pride Report Submission Award
~Distinguished Club Secretary - Samantha Schneider
~Club Membership Growth Banner Patch
~Pride Report Submission Award
~Distinguished Club Secretary - Samantha Schneider
2007-2008
~Early Bird Dues Banner Patch
2006
- Club Chartered